تبلیغات
شرکت پیمانکاری حصیـــــن ســـــازان فــــــراست - برنامه‌ریزی و طراحی فضای سبز شهری

طراحی سایت

قالب وبلاگ

طراحی سایت


شرکت پیمانکاری حصیـــــن ســـــازان فــــــراست
هدف رضایت شماست


4

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 مهر 1390 توسط سید جواد میرتبار
در ساماندهی به هر محیط بایستی شناخت بین مناظر و محیط طبیعی هماهنگی پدیده‌های طبیعی و غیر طبیعی در نظر گرفته شود. بنابراین در طراحی فضای سبز به دو نكته باید توجه كرد: اول چارچوب و اسلوب طرح؛ دوم ـ كه اهمیت زیادی در كار طراحی دارد ـ ویژگی‌های خود طرح.

درك واقعی و درست از موقعیت‌های مكانی و اقلیمی و داشتن اطلاعات كافی و دقیق از تغییرات آب و هوایی و ارتباطات زیست محیطی و بوم شناختی، ضروری است. از همین دست است داشتن دیدی همه جانبه و سیستمی بر محیط برای ایجاد تعادل در كار طراحی و دارا بودن قدرت خلاقیت، نوآوری و ابتكار و آمیزش طرح‌های مختلف به صورتی زیبا و دلپذیر؛ و از طرفی هم داشتن قدرت تفكر، استعداد و اندیشه، هوش و ادارك، ذوق و سلیقه و در نهایت توجه به فطرت و تمایل ذاتی بشر. طراح می‌تواند با رعایت مسائل مختلفی همچون نحوه طراحی، ادغام گونه‌های بومی و غیر بومی، شرایط اجتماعی حاكم بر جامعه، سنت‌ها، اعتقادات مذهبی، تاریخ شكل‌گیری باغ‌ها و تفرجگاه‌ها و مسائلی از این قبیل طرح مناسبی ارائه دهد.
رسیدن به مبنا و الگویی برای طراحی فضای سبز متضمن درك اهداف صحیح و شناخت پیشینه‌ی آن است. دیدن طبیعت و ظرافت‌های آن و چگونگی رابطه‌اش با انسان و سپس ارائه تصویری هماهنگ از هر دو به گونه‌ای جذاب، با الهام از طراحی‌های متفاوتی كه حتی در سایر كشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند طراح را در بسیاری از موارد كمك كند.
بدین منظور در اینجا ابتدا انواع پارك‌ها و طرح‌ها به گونه‌ای گذرا ذكر می‌گردد و سپس طراحی فضاهای سبز مورد بررسی قرار می‌گیرد. پارك‌ها را می‌توان از لحاظ خطوط طراحی به چند قسمت تقسیم كرد:
1ـ پارك‌های منظم: این گونه پارك‌ها، همان‌گونه كه از نام‌شان پیداست، نوعی نظم و یكنواختی در خود دارند. استفاده از خطوط هندسی و قرینه‌سازی در این شیوه طراحی پایه اصلی كار را تشكیل می‌دهد.
2ـ پارك‌های غیر منظم: به كارگیری اشكال غیر منظم بدون تقارن و با استفاده از خطوط غیرمنظم ولی مرتبط به هم، از ویژگی‌های این طرح است و به همین دلیل به آن طرح نامتقارن نیز می‌گویند.
مناظر زیبای طبیعت بیشتر نامتقارن‌اند ولی توازنی بین دو سوی محور برقرار است. بنابراین در طراحی نامتقارن انسان به طبیعت نزدیك می‌شود... در اینجا از مناظر طبیعی اطراف می‌توان الهام گرفت.
3ـ پارك‌های مختلط: اینها در واقع تلفیقی‌اند از دو سبك قبلی، به اضافه یك سری ضوابط دیگر، امروزه اكثر پارك‌هایی كه احداث می‌شوند از این سبك پیروی می‌كنند. اصولاً طرح پارك‌های مختلط برای پارك‌های عمومی، پارك‌های نباتیك و پارك‌های وحش است.
به غیر از پارك‌های یاد شده اقسام دیگری هم مانند پارك فانتزی، مدرن و ژاپنی وجود دارد. پارك‌های فانتزی بیشتر برای ارائه و نشان دادن مواد یا تركیبات تجارتی با ایجاد هماهنگی و تنوع بین قسمت‌های مختلف طراحی می‌شوند.
4ـ پارك‌های مدرن: اشكال طراحی برای این گونه پارك‌ها ظاهراً از ضوابط معین و خاصی پیروی نمی‌كند؛ ولی عملاً طراحی و خطوط آن جلوه‌ای از پارك‌های مختلط را به همراه دارد. بنابراین استفاده از خطوط مستقیم و با قوس‌های كمی پیچ و خم‌دار، همراه با نمایش زوایا در جلوه دادن این پارك‌ها موثر است. معمولاً برای تزیین و فضاسازی در اطراف ساختمان‌های چندین طبقه و مجتمع‌های ساختمانی نیز از این سبك‌ طراحی استفاده می‌شود. شاید بتوان گفت كه سبك مذكور نوعی الهام و اختلاط از باغ‌های ژاپنی است كه با دیگر خصوصیات طرح هماهنگی دارد.
نكته در خور توجه در تمام طرح‌های یاد شده، كاربرد گیاهان در طرح است و باید از مناظر موجود به بهترین شكل استفاده شود.

 

هدف‌گذاری

هر طرحی كه ارائه می‌شود باید دارای اهداف مشخص باشد كه عمده‌ترین آنها در امر فضای سبز عبارتند از:
1ـ ایجاد هماهنگی و تعادل و توازن در محیط زیست برای حفظ روابط انسان و محیط.

2ـ كاهش آلودگی و حفظ محیط‌زیست
3ـ افزایش جاذبه‌های زیبایی در محیط زندگی
4ـ اولویت دادن به فضاهای سبز
5ـ انتخاب مناسب‌ترین، مفیدترین و در عین حال مقاوم‌ترین یا ماندگارترین گونه‌های گیاهی كه علاوه بر زیبایی و سرسبزی، مقاوم به آفات نباتی باشند.

 

ایمنی فضاهای سبز

پارك‌ها به عنوان مأمنی كه در همه فصول سال پذیرای اقشار مختلف مردم، كودكان و نوجوانان و سالمندان هستند، احتیاج به ایمن‌سازی دارند، و این از وظایف طراحان و متولیان فضای سبز است.

از جمله مسائل و مشكلاتی كه می‌تواند در پارك‌ها ایجاد خطر كند، انتخاب مصالح كفپوش معابر از لحاظ شدت یا ضعف صیقلی بودن آنهاست كه به مجرد خیس شدن بر شدت صیقلی بودن‌شان افزوده می‌شود. خصوصاً در قسمت‌های پر تردد، به خاطر اصطكاك و ساییدگی، لزوم تیشه‌ای كردن سطوح سنگ در هر چند سال یك بار امری ضروری است.
بارش برف و یخبندان در فصل سرد سال از جمله مشكلات دیگری است كه می‌تواند برای شهروندان حادثه‌آفرین باشد. برای رفع این مشكل می‌توان از المنت‌های برق استفاده كرد. بدین‌معنی كه در لایه‌های میانی بتون كفپوش از سیم‌های مقاومت‌دار ـ كه هنگام عبور برق انرژی گرمایشی تولید می‌كنند ـ استفاده می‌شود.
توجه به چنین مسائلی خصوصاً در مورد كودكان، معلولان و جانبازان جنگی اهمیت بیشتری دارد. بدین ترتیب از یك طرف از زمین‌خوردن و آسیب‌دیدگی بدنی در آنها جلوگیری می‌شود و در عین حال با رعایت جزییات دیگری از قبیل طراحی و ساخت‌وساز پله‌ها، زوایای شیب‌ها و پرتگاه‌ها امكان استفاده بیشتر آنها فراهم می‌آید. وجود لبه‌های تیز و برنده مانند جداولی كه در كناره‌های پیاده‌روها و تقسیمات پارك‌ها به چشم می‌خورند، یا لبه‌های تیز نرده‌های كوتاه، فواره‌های سنگی، جداول جوی‌های آب و نظایر اینها همگی عوامل خطرناك و پرحادثه در پارك‌ها هستند، كه در صورت طراحی دقیق می‌توان شدت خطر را تا حد زیادی كاهش داد.
در طراحی فضای سبز ایجاد اختلاف سطح از روش‌های طراحی در سطوح شیبدار است ولی نباید فراموش كرد كه تعداد زیادی از مراجعه‌كنندگان كودكان و سالمندان‌اند و این اختلاف سطوح و جزییات درگیری آن با پیاده‌روها بسیار اهمیت دارد.
امنیت روانی در كنار ایمنی فیزیكی دارای اهمیت ویژه‌ای است؛ بدین‌معنا كه در فضاهایی كه روشنایی مناسبی ندارند، زمینه بروز رفتارهای ناهنجار و حتی ترس برخی از مراجعه‌كنندگان از فضا به وجود می‌آید. البته تودة انبوه‌ گیاهی در كنار پیاده‌روها كم رفت‌وآمد و نیز نورپردازهایی كه سایه‌های هراس‌انگیز ایجاد می‌كنند، می‌تواند بر شدت چنین چیزی بیفزاید.
بدین‌ترتیب مساله روشنایی و نورپردازی در طراحی‌های فضای سبز امری لازم‌الاجراست، به شرط آنكه تأسیسات برق ناشی از آن در كنار محیط‌های مرطوب و آبی و نزدیك به زمین ـ یعنی دقیقاً جایی كه دسترس كودكان است ـ قرار نگیرد.
به غیر از عوامل یاد شده، مساله مهم دیگری كه در ایمنی پارك‌ها موردنظر است، رفتار گروه‌های اجتماعی متفاوتی است كه پارك‌ را برای آسایش خود انتخاب كرده‌اند.
تردد وسایل نقلیه سنگین برای تعمیر یا ترمیم قسمتی از فضا از عوامل دیگری است كه در پارك‌ها باعث ایجاد سروصدا و به خطر انداختن سلامتی كودكان می‌شود.
وسایل بازی كودكان اگر غیر استاندارد طراحی شوند، یا اگر مصالحی كه در قسمت پارك بازی بچه‌ها استفاده شده خشن و سخت باشد، باز ایجاد خطر و حادثه می‌كند. می‌توان با از بین بردن زوائد و لبه‌های تیز و به كارگیری مصالح مناسب مانند ماسه و ماسه بادی به عنوان كفپوش، در پیشگیری از چنین حوادثی كمك كرد.
 

تجهیزات پارك

ضرورت ارائه خدماتی چون در نظرگیری مكان‌های ورزشی، فرهنگی و تفریحی به مردم در پارك‌ها از جمله مسائل دیگری است كه باید در طراحی پارك‌ها در نظر گرفته شود. وجود ساختمان‌های خاص برای مقاصدی چون برگزاری نماز، سكوهای نشیمن، مبلمان پارك‌ و سازه‌هایی از این قبیل با در نظر گرفتن هماهنگی آن با سایر اجزای پارك‌ می‌تواند هر گونه نوآوری و ابتكار را پذیرا باشد. به عنوان نمونه، در ساخت سكوهای نشیمن می‌توان از مصالح مختلفی چون چوب، فلز، بتن، سنگ یا پلاستیك استفاده كرد؛ منتهی توجه به شرایط آب و هوا، معماری پارك‌، علاقه ذاتی انسان و مدت دوام و عمر این مصالح با در نظر گرفتن استفاده مجدد آن به صورت بازیافت باید مورد دقت قرار گیرد. چوب و سنگ به خاطر ویژگی‌هایی كه دارند مناسب‌ترند، اما پلاستیك در صورت فرسودگی و تغییر فرم قابلیت كمتری برای استفاده مجدد دارد و همچنین نسبت به تغییرات دمایی حساسیت بیشتری دارد و زودتر در معرض خرابی و شكستگی قرار می‌گیرد.

پیشنهادها
به منظور رسیدن به فضایی سبز، آرام‌بخش و روح‌افزا در شهر، طراحان و مهندسان فضای سبز باید برای دستیابی به اصول نكات یاد شده اهتمام بیشتری ورزند و بكوشند با توجه به موقعیت‌های جغرافیایی، اقلیمی و رفتارهای اجتماعی و فرهنگی مردم حتی الامكان موارد یاد شده را در طراحی خود مدنظر قرار دهند. هر چند كه در برخی موارد امكان ایجاد همه آنها وجود ندارد. ولی ابداع و نوآوری‌ها می‌تواند خلاء‌های موجود را پر كند

 

طبقه بندی: فضای سبز شهری،
.: Themes By broken_my.anjelita :.


تمامی حقوق این سایت محفوظ است | طراحی : Broken_my.anjelita

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

چت

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب وبلاگ

download

فروشگاه اینترنتی ایران آرنا